Przez pustynię

  Mongolska rodzina, która zgarnęła mnie na nocleg. Porozumiewanie się bywa trudne.
Spotkałem tutaj jego żonę i dwójkę dzieci. Na wstępie ugoszczono mnie herbatą i lokalnymi ciasteczkami. Ciężko było znaleźć wspólny język, ale wyciągnąłem aparat i pokazałem to, co do tej pory udało mi się zobaczyć. W międzyczasie zatankowałem wodę. Miałem już się zbierać, ale nakłoniono mnie, że mogę skorzystać z prysznica w ich mieszkaniu i tam się przespać. Pogoda była tak podła, że nigdzie jechać już mi się nie chciało, a perspektywa ciepłego prysznica jest zawsze zachęcająca. Zostawiłem rower z bagażami w garażu na działce, a wraz z rodziną zapakowałem się w ciężarówkę, by przejechać na drugą stronę miasta, do posowieckich blokowisk. W samochodzie zauważyłem rozwinięty pod sufitem niebieski materiał, teraz wszystko stało się jasne.

A teraz mały przerywnik na temat tego czym jest niebieska tkanina i skąd wzięła się ona przy moim rowerze. W pracy spotyka się różnych ludzi, którzy mają czasem zupełnie nietypowe historie. Jedną z takich osób była koleżanka z poprzedniej firmy. Skończyła kierunek pod tytułem „Mongolistyka i Tybetologia”. Jaka praca czeka na absolwenta? W realiach wolnorynkowych, poza oklepanym McDonaldem, można zostać, tak jak koleżanka, testerem oprogramowania. No i rzucać w momentach, kiedy nic nie idzie, kultowy tekst „A mogłam zostać w Mongolii i wypasać wielbłądy”. Kiedy już wszyscy się dowiedzieli, jakie są moje plany, koleżanka wręczyła mi, wyszywaną niebieską szarfę. Przekazała mi również wskazówkę, że symbolizuje niebo i powinna swobodnie poruszać się na wietrze. Gdy wyjechałem na step, zastosowałem się do instrukcji.

Czoir to była baza sowieckiego lotnictwa. Po upadku związku radzieckiego, czerwona armia opuściła kraj, a pozostałości baz zostały rozkradzione. To, czego nie dało się ukraść, zostało przejęte przez państwo. Niektóre z nich, takie jak bloki mieszkalne, zostały przekazane do użytkowania mieszkańcom. Właśnie w takim miejscu mieszka goszcząca mnie rodzina. Pomimo tego, że od 91 minęło wiele lat, zniszczenia są dalej znaczne, a naprawy prowizoryczne. Wiszące kable elektryczne to symbol niemal w całym kraju. Najbardziej widoczne są braki w materiałach, bo Mongolii niewiele się produkuje.
Załapuję się jeszcze na jeden obiad, zupa na bazie ryżu z baraniną. Obgotowane mięso z rosołu je się rękoma, odrywając fragmenty od kości.
W międzyczasie wpada dziadek, który jest na tyle stary, że pamięta ruskich i jeszcze co nieco potrafi powiedzieć w ich języku. Na stół trafia flaszka. Muszę się mocno bronić, bo jutro to jednak chciałbym być trzeźwy, co najwyżej piwo. Tutaj po raz kolejny mam ochotę ugryźć się w język. Co z tego, że nie ma piwa, skoro można polecieć do sklepu i mi podać? Szlag, głupio mi.
Po kolejce zostaje wyciągnięta księga modlitewna, zapalone kadzidło. Osobliwe podejście do religijności. Najstarszy zaczął czytać, a reszta, wraz ze mną pozostała w milczeniu.
Zacząłem rozglądać się po mieszkaniu. Moją uwagę przykuwa zbyt duży dywan, wywinięty na ścianę. Metka fabryki „Erdenet”, będę tam przejeżdżał. Oprócz tego, w mieszkaniu stały jutowe worki z wełną. Tym zajmuje się głowa rodziny, strzyżeniem owiec. Matka za to naucza w szkole. Z pokazanego mi podręcznika wynikało, że naucza informatyki. Tylko jak jej nauczać, gdy jedyny komputer znajduje się w szkole?
W pokoju obok grał telewizor i płynęła z niego znajoma mowa. Ruska telewizja jednak odbiera lepiej niż państwowa. Telewizor miał jeszcze jedną ważną funkcję. Jaka jest ulubiona rozrywka w okolicy? Karaoke! Na tą okazję do mieszkania wpadła jeszcze reszta, bliżej nieokreślona część rodziny. Ja jednak, mimo zachęt, zwinąłem się do spania.

Nazajutrz rano wyjrzałem przez okno. Pogoda była dalej tak samo podła. Trzeba jednak jechać. Na start resztki wczorajszej zupy. Dziadek zabiera nas taksówką na działkę, gdzie zostawiłem rower. Ubieram się w ciuchy do jazdy w deszczu i żegnam się, dziękując najlepiej jak umiem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.