Północna droga

Droga na zachód wiedzie w pobliżu rzeki Tes. Nad rzeką jest pełno rozbitych jurt. Prawie przed każdym namiotem jest wystawiony panel słoneczny, a często także talerz anteny satelitarnej. W pobliżu kręcą się też duże psy, ale te są zwykle tak zaskoczone widokiem rowerzysty, że można spokojnie się oddalić, zanim zaczną reagować.

Jurty w dolinach


Przed osadą Bajantes zagaduje do mnie kierowca Uaza na ruskich blachach. Chyba wziął mnie za Rosjanina i wypytywał o dalszą drogę. Na północ stąd jest droga do Kyzylu, ale przejście graniczne jest tylko bilateralne. No i jest tutaj chyba ostatni most na rzece.

Im dalej na zachód, tym więcej piachu. Nie jest on na razie uciążliwy, ale na niektórych wzgórzach robią się regularne wydmy, które trzeba przepychać.

Niektóre z wydm do przepchania

Za jednym ze wzgórz instaluję się z namiotem. Następnego dnia docieram do wioski Tes. Od wschodu góruje stara, nieczynna fabryka o nieznanym mi pochodzeniu. Jestem tutaj rano, więc można wpaść i coś zjeść. Lokalizuję coś, co wygląda na barek. Parę osób już czeka na posiłek. Zagaduje do mnie po angielsku gość trzymający na kolanach dzieciaka. Przy okazji mogę usłyszeć historię o narodowym daniu, czyli huuszurach. Ponieważ jadalnia i kuchnia to jedno pomieszczenie, wszystkiego dopełniał pokaz smażenia tych pierożków w głębokim oleju, przez panią w sędziwym wieku. Do miski postawionej na typowym mongolskim piecu trafiały kolejne partie. Pierożki je się gorące, rękoma. To ponoć najlepsza metoda do rozgrzania palców w chłodne dni.

Osady są położone mniej więcej co 50-60km

Wysokość bezwzględna zaczynała maleć, a ilość piachu na drodze rosnąć. Na GPS przede mną zaczynała się wielka płaska przestrzeń. Oznaczało to jedno, mam do przejechania pustynię! Nie wiedziałem w jakim stopniu jest przejezdna, z drugiej strony, to tylko dwieście kilometrów, od biedy przepcham.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.